Stary Sambor

Fundacja im. Stefana Batorego Fundacja Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość

Projekt dotowany jest w ramach programu Wolontariat dla Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego prowadzonego przez niemiecką Fundację Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość i Fundację Batorego. Celem programu jest zachęcanie młodych ludzi z Europy Środkowej i Wschodniej do podejmowania wspólnych działań na rzecz ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Koordynator projektu
Ireneusz Trupkiewicz
tel.
e-mail: i.trupkiewicz@progres-cr.pl

Opis projektu

15 Wolontariuszy z Niemiec, Ukrainy i Polski spędzą cały sierpień w Starym Samborze (woj. Lwowskie - Ukraina) pracując nad restauracją lokalnych zabytków oraz nad zachowaniem narracji (opowieści) miejscowych ludzi z czasów połowy XXw. Teren ten leży obecnie na pograniczu Polski i Ukrainy, a w czasie działań wojennych był miejscem wielu kontrowersyjnych procesów społecznych i politycznych. Zamieszkiwany w równej części przez Ukraińców, Żydów i Polaków stanowił na czas wojny zapalną mieszankę społeczną.

Czas realizacji projektu:
15 czerwca 2007r - 30 września 2007r

Uczestnicy Work Campu będą mieli za zadanie dokonać renowacji około 30 nagrobków i grobowców znajdujących się oraz zebrać narracje z 10 miejscowych rodzin, których historia związana jest z tym miejscem. W renowacji swojej pomocy udzieli miejscowy konserwator zabytków oraz urząd miejski w Starym Samborze. Zbierani narracji poprzedzone będzie spędzeniem kilku dni w domach których będą miały miejsce nagrania. Wolontariusze będą uczestniczyć w codziennych życiu i przede wszystkim pracy tych rodzin. To pozwoli na zdobycie większego zaufania i tym samym na bardziej otwarte i szczere rozmowy podczas wywiadu.

Zebrane materiały będą opublikowane w pierwszej kolejności na WWW potem na DVD. Większe koszty publikacji papierowej sprawiają, że ukaże się ona jedynie w niewielkim nakładzie. Na koniec pobytu wolontariuszy odbędzie się prezentacja publiczna efektów prowadzonych przez nich prac. Pokaz połączony z małą festą będzie miał miejsce na placu przed kościołem i kinoteatrem. Projekt jest traktowany jako początek procesu zatrzymywania ludzi w tym miasteczku na Ukrainie, znajdowania powodów, dla których warto, opłaca się pozostać w rodzinnych stronach. Ludzie młodzi często opuszczają to miejsce w celach zarobkowych i nie wracają już więcej na stałe do Starego Sambora. Dziedzictwo jakie kryje w sobie to miasto zarówno to namacalne w postaci różnego rodzaju obiektów jaki i to nienamacalne czyli narracje ludzi odchodzi w zapomnienie, ginie. Siłą, która jest w stanie zachować choćby cząstkę tego jest kreowanie postaw.

Współpraca