Małe przedszkola na Dolnym Śląsku

Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich

Zobacz stronę internetową projektu

promocja projektu

Dobry start przedszkolaka - Idziemy do przedszkola
15.05.2007

Na terenie gminy Świdnica powstały cztery ośrodki przedszkolne dla dzieci w wieku 3-5 lat. Przedszkola funkcjonują w Szkole Podstawowej w Grodziszczu we współpracy z Fundacją Kalos kai Agathos z Wrocławia, która stworzyła 35 Małych Przedszkoli na Dolnym Śląsku oraz w szkołach w Bystrzycy Górnej, Lutomi Dolnej i Mokrzeszowie we współpracy z Polskim Towarzystwem Dysleksji w Świdnicy, które stworzyło 31 ośrodków przedszkolnych w województwie dolnośląskim. Gmina zobowiązała się do nieodpłatnego udostępnienia pomieszczeń w szkołach oraz do pokrywania kosztów eksploatacyjnych. Dla rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia przedszkole jest nieodpłatne. Do każdego nowo uruchomionego przedszkola uczęszcza po 15 dzieci z tych miejscowości i wsi ościennych. Dzieci do przedszkola w Bystrzycy Górnej i Lutomi Dolnej, ze względu na duże odległości, są dowożone. W ośrodkach utworzonych przez Towarzystwo Dysleksji maluchy codziennie otrzymują urozmaicone drugie śniadanie i słodycze.

Zajęcia z dziećmi prowadzą w pełni wykwalifikowane nauczycielki, które przed rozpoczęciem realizacji projektu wzięły udział w szkoleniach dodatkowo przygotowujących do pracy w grupach różnowiekowych metodą dobrego startu. Każda z wychowawczyń może liczyć na pomoc pedagoga, psychologa i logopedy, dzięki czemu dzieci wymagające wsparcia otrzymują fachową pomoc już teraz, a nie dopiero w klasie zerowej lub później. W przedszkolu w Grodziszczu zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu po 5 godzin, a w pozostałych ośrodkach po 3 godziny przez 5 dni w tygodniu. Wszystkie klasy przedszkolne zostały wyposażone w nowe kolorowe krzesełka, stoliki, szafki i regały oraz w przeróżne pomoce dydaktyczne, materiały plastyczne i zabawki, dzięki czemu klasy są kolorowe, a dzieci chętnie uczęszczają do przedszkola.

Celem realizacji tych projektów, współfinansowanych z środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich, tam gdzie nie ma przedszkola. Udział w zajęciach przedszkolnych rozwinie zdolności i kreatywności dzieci, a przede wszystkim zapewni im lepszy start w późniejszej edukacji szkolnej. Przeprowadzenie projektu zlikwiduje wyraźne dysproporcje w obrębie edukacji przedszkolnej między terenami miejskimi i wiejskimi. Działalność przedszkoli została zainicjowana na początku kwietnia. W ramach tego projektu będą one funkcjonowały przez okres 12 miesięcy.

gmina.swidnica.pl

Współpraca