Szkoła na TAK

Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich

Zobacz stronę internetową projektu

Opis projektu

Projekt "SZKOŁA NA TAK" to szereg bardzo nowatorskich działań starający się rozwiązywać problemy edukacyjne w szkołach, w oparciu o nowe źródła finansowani edukacji (w tym środki unijne EFS; Priorytet II - Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy; Działanie 2.1 - Zwiększenie dostępu do edukacji - promocja kształcenia przez całe życie; Schemat a - Zmniejszenie dysproporcji pomiędzy wsią a miastem)

Do kogo skierowany jest projekt?
Do projektu mogą przystąpić szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnzajalne z terenu województwa opolskiego. Konkurs skierowany jest do szkół z terenów gmin wiejskich i miejsko - wiejskich, do których uczęszczają dzieci z terenów wiejskich.

Szkoła na TAK to:

  • szansa na otrzymanie 65 tys. PLN do wykorzystania na realizacje programów rozwojowych
  • pełne wsparcie w tworzeniu, realizacji i rozliczaniu programów

Szkoła na TAK to:

  • równe szanse na edukację dla uczniów ze szkół wiejskich
  • zdobywanie dodatkowej wiedzy i umiejętności przez uczniów i nauczycieli
  • ułatwienie dalszej edukacji i wyboru ścieżki zawodowej przez uczniów
  • wspieranie rozwoju edukacji i aktywnych postaw obywatelskich

Szkoła na TAK to:

  • projekt skierowany nie tylko do środowiska szkolnego, ale także do całych społeczności lokalnych, czyniących szkołę miejscem integracji społecznej

W pierwszym etapie właściwej realizacji projektu zaplanowano:

  • promocję projektu na terenie województwa opolskiego
  • spotkanie informacyjne w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, którego celem będzie upowszechnienie idei projektu wśród potencjalnych Beneficjentów
  • przyjmowanie wniosków szkół chętnych do udziału w projekcie

W drugiej fazie nastąpi:

  • wybór 60 najlepiej opracowanych wniosków, które otrzymają środki finansowe na ich realizację. Zarówno na etapie przygotowywania, jak i wdrażania programu prowadzone będzie wsparcie doradcze dla osób zaangażowanych w przygotowanie projektu

 

PROGRAMY ROZWOJOWE POWINNY DOTYCZYĆ POZA PROGRAMOWEJ DZIAŁALNOŚCI SZKÓŁ, MAJĄCEJ NA CELU
  1. Wyrównywanie szans edukacyjnych (zmniejszenie dysproporcji pomiędzy miastem, a wsią) poprzez opracowanie i wdrożenie programów rozwojowych szkoły.
    Przykładowe działania: zmiany w metodach nauczania i sposobach oceniania, organizacja zajęć pozalekcyjnych, większej pomocy uczniom ze strony pedagogów, psychologów, itp., doskonalenie merytoryczne i metodyczne nauczycieli.

  2. Ułatwienie uczniom dalszej edukacji i wyboru ścieżki zawodowej poprzez umożliwienie pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.
    Przykładowe działania: organizacja dodatkowych zajęć wspomagających rozwijanie wśród uczniów nowych zainteresowań , pielęgnowanie talentów, realizacja marzeń, organizacja indywidualnych lub grupowych porad nt. kreowania ścieżki kariery zawodowej.

  3. Wspieranie rozwoju edukacji i aktywności obywatelskiej poprzez współpracę szkoły z organizacjami i lokalną społecznością.
    Przykładowe działania: organizacja uczniowskich grup zadaniowych, które realizują wspólne przedsięwzięcia edukacyjne metodą projektów, organizacja przez uczniów projektów związanych z wykorzystaniem infrastruktury szkolnej przez dorosłych mieszkańców gminy.

Współpraca