Wyspawaj sobie przyszłość - profesjonalne szkolenie i doradztwo dla spawaczy

Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich Działanie 1.5 - Promocja aktywnej polityki społecznej poprzez wsparcie grup szczególnego ryzyka, Schemat - Wspieranie osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Koordynator projektu
Bartosz Szczepiński
tel. (74) 849-21-33
e-mail: bartek@fee.pl

Opis projektu

Głównym celem projektu jest dostosowanie umiejętności i kwalifikacji zawodowych do wymogów dolnośląskiego rynku pracy, a także podniesienie poziomu wykształcenia mieszkańców i zwiększenie mobilności zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem osób długotrwale bezrobotnych.

Uczestnicy projektu:
Projekt skierowany jest do osób długotrwale bezrobotnych (powyżej 24 miesięcy - nieprzerywalnie od momentu ostatniej rejestracji), które zamieszkują powiat wałbrzyski.

Opis działań projektu:
Proponowany przez Fundację Edukacji Europejskiej rodzaj wsparcia to przede wszystkim profesjonalny i rozbudowany blok szkoleniowo - doradczy, w ramach którego beneficjenci skorzystają z:
- podstawowego kursu spawacza metodą MAG (spawanie w osłonie gazów aktywnych) uzyskując podstawowe uprawnienia do wykonywania zawodu
- zestawu dodatkowych godzin praktycznych w pracowni spawalniczej Centrum Kształcenia Praktycznego w Wałbrzychu pod okiem pedagogów i kadry szkoleniowej,
- bloku szkolenia językowego - podstawy języka angielskiego lub niemieckiego w zawodzie.

Forma szkoleń będzie uzupełniona o blok warsztatów motywacyjnych i integracyjnych mający dużą wartość społeczną dla poszczególnych beneficjentów, będących osobami powracającymi na rynek pracy, jak również szkoleniem w zakresie aktywnych metod poszukiwania pracy.

Beneficjent po pierwszym (podstawowym) kursie zostanie skierowany na egzamin państwowy, po którego zdaniu otrzyma książeczkę spawacza. Z uprawnieniami podstawowymi uczestnik projektu zostanie skierowany na szkolenie ponadpodstawowe (techniczne) w jedynym dostępnym w regionie ośrodku posiadającym uprawnienia do wykonywania powyższego kursu - Centrum Kształcenia Praktycznego. CKP udostępni ponownie swoją pracownię i kadrę dydaktyczną do przeprowadzenia kursów. Kończąc szkolenie techniczne uczestnicy również zostaną skierowani na egzamin, gdzie po części teoretycznej będą musieli wyspawać próbkę, która będzie badana falami rentgena. Rodzaje spawów zostaną sprawdzone przez komisję egzaminacyjną i po pozytywnych wynikach każdy z uczestników otrzyma certyfikat ukończenia egzaminu państwowego na zawodowego spawacza blach ze stali o zawartości węgla do 0,25% w osłonie gazów aktywnych (P1C) z wyższymi uprawnieniami.

Jako dodatkowy element wsparcia Fundacja Edukacji Europejskiej przewiduje indywidualne konsultacje i wizyty u psychologa zawodowego, którego zadaniem będzie dodatkowa motywacja i wsparcie beneficjentów.
W trakcie realizacji kursu zaawansowanego prowadzony będzie również blok szkoleniowy z języka obcego.

Ostatecznym elementem projektu jest działający do zakończenia realizacji zadania punkt wsparcia zawodowego prowadzony w Gminnym Centrum Informacji w Wałbrzychu, gdzie każdy z beneficjentów będzie mógł przez 3 godz. w miesiącu korzystać z indywidualnego doradztwa psychologicznego oraz zawodowego.

Współpraca