Powrót do zatrudnienia - reaktywacja zawodowa
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich Działanie 1.5 - Promocja aktywnej polityki społecznej poprzez wsparcie grup szczególnego ryzyka, Schemat Wspieranie osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Opis projektu
Celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób długotrwale bezrobotnych z powiatu wałbrzyskiego. Zakładane działania przyczynią się do podniesienia kwalifikacji beneficjentów ostatecznych oraz umożliwią im podjęcie zatrudnienia bądź rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Czas realizacji projektu:
02 stycznia 2007 - 31 grudnia 2007
Uczestnicy projektu:
Projekt skierowany jest do osób długotrwale bezrobotnych (powyżej 24 miesięcy - nieprzerywalnie od momentu ostatniej rejestracji), które zamieszkują powiat wałbrzyski.
Opis działań projektu:
Działania proponowane w ramach niniejszego projektu bezpośrednio wynikają z zapotrzebowania lokalnego rynku, a także ze specyfiki grupy beneficjentów projektu.
Pierwszym etapem projektu są szkolenia aktywizujące zawodowo, a także zwiększające potencjał zawodowy beneficjentów (kurs komputerowy, język obcy), dzięki którym beneficjenci podniosą swoje kwalifikacje. Jednak w celu zwiększenia efektywności projektu istnieje konieczność drugiego bloku szkoleń, ponieważ same szkolenia z motywacji i aktywizacji zawodowej nie są w stanie zmienić sytuacji osób długotrwale bezrobotnych. Dlatego też w drugim bloku szkoleń przewidziane są szkolenia przysposabiające do wykonywania konkretnego zawodu, na który jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku. Takimi zawodami są: pracownik administracyjno biurowy, opiekun/ka, pracownik obsługi ruchu turystycznego, sprzedawca (z obsługą kas fiskalnych) oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Z doświadczeń Wnioskodawcy wynika, że szkolenia właśnie w tych kierunkach najefektywniej umożliwią uczestniczkom projektu powrót do zatrudnienia, gdyż odpowiadają na zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy.
Specyfika problemów grupy osób długotrwale bezrobotnych, odnalezienie się na rynku pracy, psychologiczne problemy związane z rozpoczęciem zatrudnienia, a także umiejętność dokonania właściwego wyboru, co do dalszej ścieżki zawodowej (np. przy wyborze kierunku szkoleń zawodowych) wymaga doradztwa psychologicznego i zawodowego. Dlatego też konieczne jest objęcie takim doradztwem całej grupy beneficjentów przez cały okres uczestnictwa ich w projekcie.
Bardzo istotnym elementem jest także zorganizowanie przygotowania zawodowego/stażu dla 60-ciu beneficjentów projektu. Działania te pozwolą na efektywne wejście na rynek pracy uczestniczkom projektu, umożliwią im wdrożenie się w pracę zawodową, odbycie praktyki, a także nawiązanie kontaktów zawodowych, co też może się przełożyć m.in. na dalsze zatrudnienie.