Małe kroczki - kontynuacja
Projekt realizowany przy współudziale środków Rządowego Programu - Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2006
Koordynator projektu
Marta Michalska
tel. (74) 849-21-33
e-mail: martam@fee.pl
Opis projektu
Cele główne projektu:
- Zwiększenie samodzielności dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz przełamanie ich barier;
- Urozmaicenie czasu wolnego dzieci i młodzieży niepełnosprawnych poprzez udział w warsztatach i wycieczkach;
- Promocja wolontariatu w szkołach w Wałbrzychu;
- Integracja środowiska lokalnego na rzecz realizacji wspólnych przedsięwzięć aktywizujących dzieci i młodzież niepełnosprawną, zapobiegających m.in. nietolerancji;
- Zwiększenie wiedzy o niepełnosprawności wśród młodzieży chcących zostać wolontariuszami (tj. zorganizowanie szkolenia dla wolontariuszy i umożliwienie im kontaktu z osobami niepełnosprawnymi);
Czas realizacji projektu:
1 września 2006 - 31 marca 2007
Uczestnicy projektu:
Bezpośrednimi beneficjentami projektu są:
- 20 osobowa grupa dzieci niepełnosprawnych umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym w przedziale wiekowym 10- 16 lat
- 20 osobowa grupa uczniów wałbrzyskich szkół uczestniczących w kursie na wolontariusza - asystenta i biorących udział w we wspólnych warsztatach
Projekt został podzielony na następujące etapy:
I ETAP: "Zostań wolontariuszem"
Promocja w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych w Wałbrzychu wolontariatu i zachęcenie uczniów poprzez ulotki informacyjne do udziału w kursie na wolontariusza - asystenta.
II ETAP: "Kurs na wolontariusza - asystenta"
20-osobowa grupa uczniów chętnych weźmie udział w 20-godzinnym kursie dotyczącym opieki nad osobami niepełnosprawnymi, prowadzonym przez wykwalifikowane osoby. Szkolenie to będzie prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę osób na co dzień pracujących z dziećmi upośledzonymi umysłowo.
III ETAP: Rekrutacja dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców do projektu
Projekt zakłada zaproszenie do udziału w projekcie grupę 20 osób ze Szkoły Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu - dzieci i młodzież w wieku 10-16 lat. Dobór grupy zostanie przeprowadzony przy ścisłej współpracy z pedagogiem szkoły jak i kadrą pracującą przy projekcie.
W zajęciach uczestniczyć będą podopieczni (dzieci i młodzież z Szkoły Specjalnej nr 10) oraz wcześniej przeszkoleni wolontariusze. Zasada jest taka, aby każdy z wolontariuszy miał przydzieloną jedną osobę podopieczną (niepełnosprawną), którą będzie opiekował się w trakcie realizacji całego projektu. Wspólne spotkania i zajęcia prowadzone będą przez 2 profesjonalnych opiekunów-pedagogów.
Na jedną grupę zaplanowanych zostało 20 spotkań, w ramach czego odbędą się 3 wspólne wyjazdy - wycieczki (wycieczka do Karpacza, zimowy wyjazd z dziećmi na sanki - Andrzejówka, wyjazd do ZOO we Wrocławiu) oraz 3 wspólne imprezy okolicznościowe (impreza andrzejkowa, mikołajki, bal karnawałowy).