Agroturystyka - dobry biznes dla seniorów?
Projekt współfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Phare 2003 Aktywne formy zwalczania bezrobocia Wsparcie na rzecz zatrudnienia osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia.
Koordynator projektu
Bartosz Szczepiński
tel. (74) 849-21-33
e-mail: bartek@fee.pl
Opis projektu
Celem działania jest utrzymanie aktywności zawodowej osób powyżej 50 roku życia (w tym bezrobotnych oraz poszukujących pracy - nie pobierających świadczeń emerytalnych), chcących zmienić lub poprawić swoją sytuację na rynku pracy poprzez działania edukacyjne, doradcze oraz wsparcie w podejmowaniu działalności gospodarczej.
Termin realizacji projektu: od 30 listopada 2005 r. do 31 sierpnia 2006 r.
Uczestnicy:
Beneficjentami projektu są osoby, które ukończyły 50 rok życia, mające stałe miejsce zamieszkania na terytorium RP (w tym osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy - nie pobierające świadczeń emerytalnych), zamieszkujące tereny powiatu wałbrzyskiego, które są zainteresowane prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach gospodarstw agroturystycznych. Liczba bezpośrednich beneficjentów to 20 osób.
Główne działania projektu:
- Promocja Przedsięwzięcia w regionie - W ramach tego etapu planowane są działania takie jak: ogłoszenia w prasie, organizacja spotkań promocyjnych, współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy, opracowanie i druk plakatów i ulotek informujących o projekcie, opracowanie strony internetowej opisującej projekt.
- Nabór uczestników do Przedsięwzięcia - W ramach tego etapu planowane są działania związane z rekrutacją beneficjentów przedsięwzięcia. Będzie zorganizowane 8 spotkań w gminach powiatu wałbrzyskiego, podczas których rekrutacja będzie się odbywała przy udziale psychologa i doradcy zawodowego. Do zasadniczej części projektu zakwalifikowanych zostanie 20 beneficjentów.
- Realizacja szkoleń przygotowujących do podjęcia zatrudnienia w jednostkach samorządu terytorialnego oraz do prowadzenia działalności gospodarczej - W ramach tego etapu planowane są następujące działania związane ściśle ze specyfiką prowadzenia działalności gospodarczej oraz branży turystycznej - agroturystyka.
Są to szkolenia z zakresu takich zagadnień jak:- Podstawy obsługi komputera i jego zastosowanie w prowadzeniu działalności gospodarczej
- Język angielski, język niemiecki - zastosowanie w turystyce
- Akademia Przedsiębiorczości i Samozatrudnienia - Agroturystyka
- Doradztwo psychologiczne i zawodowe związane z podjęciem zatrudnienia oraz przygotowujące do uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej - W trakcie realizacji programu szkoleniowego będzie prowadzony program doradczy przygotowujący do zatrudnienia lub do uruchomienia działalności gospodarczej dla 20 beneficjentów. Elementem doradztwa będzie również weryfikacja propozycji biznes planów na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Doradztwo będzie prowadzone w siedzibie Wnioskodawcy w wyznaczonych dniach i godzinach. Po zakończeniu programu szkoleniowo - doradczego i wybraniu 5 rekomendowanych biznes planów do dalszej części projektu, odbędzie się program doradczy dla 5 wybranych osób. Będą to indywidualne konsultacje dotyczące zasad prowadzenia działalności gospodarczej w obszarze agroturystyki oraz poradnictwo psychologiczne. 5 osób, które opracowały najlepsze biznes plany będzie zakwalifikowane do kolejnego etapu projektu tj. do dofinansowania rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej przez kolejne 6 miesięcy.
- Przyznawanie i wypłata jednorazowego wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej jako refundacja poniesionych przez Beneficjentów Przedsięwzięcia - W ramach tego etapu planowane są następujące działania związane ze wsparciem finansowym beneficjentów Przedsięwzięcia związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą:
- Refundacja wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej poniesionych przez 5 beneficjentów Przedsięwzięcia w okresie 6 miesięcy od dnia rejestracji, w zakresie:
- zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- ubezpieczenia zakupionych środków trwałych od: kradzieży, ognia, i innych zdarzeń losowych,
- wynajmu pomieszczeń,
- działań promocyjnych,
- zakupu artykułów biurowych,
- opłat związanych z rejestracją działalności gospodarczej;
- Refundacja kosztów, związanych ze składkami na:
- obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,
- Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, poniesionych przez beneficjentów Przedsięwzięcia w okresie 6 miesięcy od dnia rejestracji działalności gospodarczej.
- Refundacja wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej poniesionych przez 5 beneficjentów Przedsięwzięcia w okresie 6 miesięcy od dnia rejestracji, w zakresie: