Agroturystyka - dobry biznes dla seniorów?
Projekt współfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Phare 2003 Aktywne formy zwalczania bezrobocia Wsparcie na rzecz zatrudnienia osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia.
Koordynator projektu
Bartosz Szczepiński
tel. (74) 849-21-33
e-mail: bartek@fee.pl
aktualności
Koniec pierwszego etapu
12.05.200612 maja 2006r o godz. 11.00 zakończył się pierwszy etap projektu. 20 uczestników otrzymało dyplomy i zaświadczenia ukończenia szkoleń, w tym przede wszystkim dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej jak również obsługi komputera i języków obcych.
Uczestnicy projektu rywalizowali o dofinansowanie uruchomienia działalności gospodarczej w wysokości 10.000 EUR.
Spośród kilkunastu biznes planów przygotowanych przez uczestników projektu wybrano 3 najlepsze, które otrzymają dofinansowanie do działalności gospodarczej
- Państwo Kociubscy z Wałbrzycha - Wypożyczalnia sprzętu budowlanego
- Pani Irena Sierżant z Wałbrzycha - Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod Lipą"
- Marina Masiewicz z Wałbrzycha - Produkcja biopaliw
Irena Sierżant:
Od wielu lat prowadziłam działalność gospodarczą w swoim gospodarstwie. Z przyczyn zdrowotnych musiałam je zlikwidować. Miałam stałą grupę wiernych klientów z Polski i zza granicy, którzy rokrocznie przyjeżdżali do mnie na urlop. Rosnące wymagania turystów spowodowały, że zaczęłam zastanawiać się nad modernizacją mojej bazy noclegowej i gastronomicznej i rozszerzeniem oferty o np. staw rybny itp. Niestety nie miałam wystarczających funduszy na to. Gdy dowiedziałam się o projekcie realizowanym przez Fundację Edukacji Europejskiej od razu zgłosiłam się z myślą o tym, że uda mi się zdobyć dofinansowanie do planowanych inwestycji. Wtedy podjęłam decyzję, że uruchamiam działalność jeszcze raz. Cieszę się bardzo, że zostałam zakwalifikowana do 3 - osobowej grupy szczęśliwców, którzy otrzymają dotację, aż 10.000 EUR. Pozwoli mi to na spełnienie moich marzeń. Znowu będę mogła realizować swoje plany związane z wykorzystaniem całego potencjału jaki posiadam: ziemia, zwierzęta, las. Serdecznie zapraszam do siebie za kilka miesięcy. Gospodarstwo będzie jak nowe.
Bogdan Kociubski
Całe życie zajmowałem się budowlanką. Nie miałem wystarczających środków finansowych na uruchomienie firmy budowlanej z prawdziwego zdarzenia, wyposażonej w ciężki sprzęt budowlany itp. Poza tym na rynku wałbrzyskim działa wiele dużych firm budowlanych, mających o wiele większe możliwości ode mnie. Pewnego dnia wpadłem na pomysł uruchomienie działalności, która nie wymaga dużych nakładów i jest związana z budowlanką. Pomysł na uruchomienie wypożyczalni drobnego sprzętu budowlanego i remontowego wydaje się bardzo trafiony. Oferta skierowana jest do osób fizycznych, które często same wykonują drobne prace budowlane czy remontowe w swoich mieszkaniach, domach i muszę wtedy zaopatrzyć się w taki sprzęt. Korzystając z naszej oferty zamiast kupować, mogą wypożyczyć jak również skorzystać z fachowych porad w tym zakresie. Na wałbrzyskim rynku działają już podobne firmy, lecz ich oferta jest o wiele skromniejsza od mojej. Dotacja pozwoli mi dokonać zakupu wielu urządzeń i drobnego sprzętu, który rozszerzy ofertę mojej firmy.
Marian Masiewicz
Jestem jednym z trójcy szczęśliwców, którzy otrzymają dofinansowanie. Nie chcę zbyt wiele mówić na temat planowanej działalności, żeby nie zapeszyć. Od kilku lat planowałem uruchomienie działalności gospodarczej w tym zakresie, jednak zawsze coś przeszkadzało, a to brak pieniędzy, a to uregulowania prawne itp. Podczas udziału w projekcie Fundacji Edukacji Europejskiej i po wielu konsultacjach z doradcami FEE, zdecydowałem się, że podejmę się tego i spróbuję. Mogę powiedzieć tylko tyle, że jestem na razie jedyny na tym rynku i mam zapewniony 100% zbyt dla mojej produkcji. Dla ciekawskich powiem, ze surowcem do mojej produkcji jest rzepak.
Cała grupa uczestników planuje również założyć stowarzyszenie. Po rozdaniu dyplomów spotkali się na pierwszym spotkaniu założycielskim. Gratulujemy wszystkim odwagi i samozaparcia.