Pracodawco nie bój się niepełnosprawnych

Europejski Fundusz Społeczny Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską oraz z Krajowego Wkładu Publicznego, zrealizowany w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006, Priorytet 1 "Aktywna polityka rynku pracy oraz integracja zawodowa i społeczna", Działanie 1.4 "Integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych", Schemat a "Wsparcie osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na otwartym rynku pracy" - konkurs trzeci

Koordynator projektu
Grzegorz Kruszyński
tel. (74) 849-21-33, kom. 601-262-1
e-mail: grzegorz@fee.pl

Opis projektu

Cele projektu:

  • Zmiana postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych, a w szczególności zmiana tych postaw ma dotyczyć pracodawców, decydentów i społeczności lokalnej w powiecie wałbrzyskim
  • Dostarczenie osobom niepełnosprawnym pomocy w ocenie posiadanych predyspozycji zawodowych, możliwości oraz aspiracji zawodowych, w określeniu warunków umożliwiających wykonywanie pracy oraz adaptacji w konkretnym środowisku pracy.
  • Dostarczenie osobom niepełnosprawnym informacji o możliwościach wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz zasadach takiego wsparcia funkcjonujących na lokalnym rynku pracy.
  • Zapewnienie kontaktu osób niepełnosprawnych z potencjalnymi pracodawcami, zapoznać ich z warunkami zatrudnienia i wymogami pracodawców stawianymi przyszłym pracownikom.

Uczestnicy projektu:
Beneficjentami ostatecznymi są osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które po raz pierwszy wchodzą na rynek pracy, są długotrwale bezrobotne, mają największe trudności z wejściem na rynek pracy oraz pracodawcy.

Opis działań projektu:
Beneficjenci korzystający z projektu otrzymają skondensowaną, czytelnie opracowaną i wiarygodną wiedzę na ten temat w formie cyklicznych, cotygodniowych Informatorów w prasie lokalnej.

700 pracodawców otrzyma bezpośrednio miesięcznik będący kwintesencją informacji publikowanych w Informatorach, wzbogacony o załączone w formie elektronicznej (CD) informacje na temat obowiązujących aktów prawnych dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych wraz z ich omówieniem. W ramach projektu przewidziano również cykliczne spotkania z osobami niepełnosprawnymi, na których będą one miały kontakt z potencjalnymi pracodawcami, którzy przekazywać będą im informacje na temat warunków zatrudnienia w swoich firmach.

Takie działanie ma na celu integrowanie środowisk pracodawców i osób niepełnosprawnych, oraz "na żywo" przekazywanie im informacji dotyczących możliwości, jakie daje "uśpiony" rynek pracy osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne na spotkaniach będą miały okazję skorzystać nie tylko z bezpośredniego kontaktu z pracodawcami.

W ramach projektu zaplanowano podczas spotkań przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z osobami niepełnosprawnymi w celu ukazania im specyfiki takich spotkań. Rozmowy odbywać będą się pod obserwacją psychologa, którego zadaniem będzie wskazanie osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, wytycznych dotyczących prawidłowych zachowań podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Beneficjenci ostateczni dostaną nie tylko aktualny drogowskaz gdzie szukać pracy, ale także w bezpośrednich kontaktach z realizatorami projektu i pracodawcami będą mogli rozwiać nurtujące ich wątpliwości i otrzymają praktyczny, wydrukowany poradnik gdzie samodzielnie pozyskiwać informacje o ofertach pracy, jak pisać listy motywacyjne oraz CV, gdzie poszukiwać źródeł wsparcia finansowego na rozpoczęcie własnej działalności i na jakich zasadach można je otrzymać oraz w jaki sposób podnieść własne kwalifikacje i gdzie można to zrobić.

Współpraca