Zioła Jedliny

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży

Projekt finansowany przez Polsko Amerykańską Fundację Wolności oraz Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramach programu " Równać Szanse 2004".

Opis projektu

Celem projektu pt. "Zioła Jedliny" jest zaktywizowanie młodych mieszkańców gminy Jedlina Zdrój (gimnazjalistów) do działania w kierunku rozwijania swoich zainteresowań.

Liczba uczestników projektu (bezpośrednich i pośrednich)

Uczestnicy bezpośredni: 25 osób
Uczestnicy pośredni:

  • Środowisko związane z bezpośrednimi uczestnikami: ich rodziny, przyjaciele, inni uczniowie gimnazjum, nauczyciele - ok. 100 osób
  • Mieszkańcy gminy Jedlina Zdrój - ok. 6.000 osób
  • Kuracjusze i osoby odwiedzające Jedlinę Zdrój - ok. 2.000 osób

Czas trwania projektu:

Projekt pt. "Zioła Jedliny" trwać będzie 11 miesięcy w okresie od 15 lipca 2004 do 31 maja 2005r.


Streszczenie projektu

Nadrzędnym celem projektu pt. "Zioła Jedliny" jest zaktywizowanie młodych mieszkańców gminy Jedlina Zdrój (gimnazjalistów) do działania w kierunku rozwijania swoich zainteresowań. Ponadto celem projektu jest kształcenie w młodzieży wrażliwości na przyrodę, uczenie zaradności, a także przekazywanie podstaw przedsiębiorczości i marketingu. Główną linią tematyczną projektu są zioła, ich uprawa, właściwości, sprzedaż, udział w wystawach, wizytach studyjnych itp.

Aby osiągnąć zakładane cele projekt podzielony został na następujące komponenty:

Komponent I - Warsztaty praktyczne i teoretyczne dotyczące zielarstwa dla kółka biologicznego działającego przy Gimnazjum Miejskim w Jedlinie Zdroju. Warsztaty obejmować będą zarówno wykłady uczące o odmianach ziół, jak i warsztaty plenerowe prowadzone na wzgórzach otaczających Jedlinę Zdrój, podczas których gimnazjaliści poznawać będą mogli w praktyczny sposób zioła Jedliny Zdrój oraz zasady ich uprawy. W ramach tego komponentu przewidziane są 2 wycieczki poznawcze: Do ogrodu Botanicznego we Wrocławiu i do Hodowli ziół w Niemczy oraz zajęcia praktyczne w Zakładzie Ogrodniczym w Jedlinie Zdroju w zakresie uprawy i konfekcjonowania ziół. Współpraca z terenową jednostką Sanepid-u pozwoli poznać zasady przygotowywania ziół do sprzedaży.

Komponent II - Założenie i prowadzenie przez gimnazjalistów uczestniczących w projekcie własnej hodowli ziół. Będzie ona miała charakter całoroczny, gdyż oprócz terenu oddanego w dysponowanie gimnazjalistom przez księdza, uprawa prowadzona będzie w udostępnionej przez miejscowego przedsiębiorcę niewykorzystanej szklarni. Ponadto komponent ten zakłada zbieranie ziół na terenie gminy Jedlina Zdrój ze szczególnym uwzględnieniem Uzdrowiskowego Szlaku Turystyczno - Rekreacyjnego.

Komponent III - W etapie tym planowane jest konfekcjonowanie i sprzedaż ziół zarówno wyhodowanych jak i zebranych na terenie Jedliny Zdrój. W tym celu planowane jest nawiązanie współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Jedliny Zdrój oraz Centrum Kultury w Jedlinie Zdroju.

Zioła składane będą zestawami lub pojedynczymi gatunkami, pakowane będą w atrakcyjny sposób (opakowania zrobione własnoręcznie przez gimnazjalistów) oraz opatrzone informacją o składnikach i zastosowaniu. Młodzież biorąca udział w projekcie sprzedawać je będzie podczas różnego rodzaju festynów lub regionalnych prezentacji we współpracy z Centrum Kultury w Jedlinie Zdroju. Środki finansowe pozyskane ze sprzedaży będą przeznaczane na doskonalenie młodych hodowców, poprzez szkolenia, wyjazdy studyjne, zakup publikacji jak również pozwolą rozwijać istniejącą już hodowlę ziół.


Cel projektu.

Nadrzędnym celem projektu jest umożliwienie rozwoju zainteresowań grupy gimnazjalistów skupionych w kółku biologicznym w Gimnazjum Miejskim w Jedlinie Zdroju.

Cele główne
  • Aktywizacja gimnazjalistów z Jedliny Zdroju w kierunku rozwijania swoich zainteresowań
  • Przekazanie uczestnikom projektu wiedzy niezbędnej do hodowli i zbierania ziół
  • Przekazanie uczestnikom projektu wiedzy niezbędnej do wykorzystywania wyhodowanych bądź zebranych ziół
  • Wyrobienie w uczestnikach projektu wrażliwości na otaczającą przyrodę
  • Nabycie przez uczestników projekty praktycznych umiejętności dotyczących podstaw przedsiębiorczości, reklamy, marketingu
  • wzbudzenie wśród uczestników projektu poczucia, że są istotną częścią społeczności Jedliny Zdrój i że sami poprzez swoje działania mogą promować własną miejscowość
  • integracja lokalnego środowiska na rzecz realizacji wspólnych przedsięwzięć aktywizujących młodych ludzi, zapobiegających m.in. patologiom i apatii.
Cele pośrednie
  • powiększenie wiedzy uczestników projektu na temat historii Jedliny Zdroju i regionu wałbrzyskiego
  • integrowanie środowiska młodzieżowego Jedliny Zdrój
  • promocja gminy Jedlina Zdrój
  • zwiększenie walorów turystycznych gminy,
  • podniesienie atrakcyjności turystycznej Uzdrowiskowego Szlaku Turystyczno - Rekreacyjnego w Jedlinie Zdroju poprzez wystaw, konfekcjonowanie i sprzedaż naturalnych produktów: ziół.
W ramach tego komponentu przewidziane są również 2 wycieczki poznawcze:
  1. Do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu (ul. Henryka Sienkiewicza 23)
    Ogród powstał jako zakład naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego w roku założenia tej uczelni - 1811. Jest wynikiem pasji poznawczej i gorliwości w gromadzeniu, badaniu i utrzymywaniu roślin oraz pracy nad ich aklimatyzacją i wzbogaceniem kolekcji w nowe gatunki i odmiany. Rośliny pochodzą zarówno z naturalnych stanowisk, jak i z ogrodów botanicznych na całym świecie; zgrupowane są w działach. Ogród dostarcza materiału do badań naukowych, umożliwia studentom i uczniom poznawanie botaniki "na żywo", a miłośnikom przyrody odkrywanie jej tajemnic.
    Powierzchnia Ogrodu: 7,4 ha
    Powierzchnia szklarni: 3300 m2
    Liczba gatunków i odmian: 11 500
  2. Do Arboretum w Kórniku (20 km na południowy-wschód od Poznania)
    Arboretum Kórnickie należy do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Zebrano tam bogatą kolekcję drzew i krzewów pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. Szczególnie liczne gatunki reprezentują flory drzewiaste wschodniej Azji (Japonia, Korea, Chiny) i Ameryki Północnej. W kolekcjach rosną także drzewa i krzewy z górskich obszarów Azji Środkowej i Kaukazu. Liczba gatunków i odmian w kolekcjach arboretum wynosi obecnie około 3500. Szczególnie bogato reprezentowane są brzozy (Betula), suchodrzewy (Lonicera), topole (Populus), bzy-lilaki (Syringa), tawuły (Spiraea) oraz drzewa i krzewy iglaste (jodły, świerki, sosny, cisy, żywotniki, jałowce i inne). W arboretum zgromadzono także bogatą kolekcję krzewów ozdobnych (forsycje, jabłonie, wiśnie, różaneczniki, żylistki, krzewuszki, magnolie, jaśminowce i inne).

Współpraca