Rozwój uzdrowisk szansą rozwoju organizacji pozarządowych w powiatach jeleniogórskim, kłodzkim i wałbrzyskim

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 5.4.2

Zobacz stronę internetową projektu

aktualności

W Jedlinie-Zdroju powstaje Zielona klasa
02.05.2012

W Jedlinie-Zdroju powstaje Zielona klasa

Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju dzięki doradztwu Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych (NGO) w Wałbrzychu prowadzonego przez Fundację Edukacji Europejskiej realizuje projekt ze środków Funduszu Toyoty.

– Chociaż korzystałam ze wsparcia unijnego na rozpoczęcie własnego biznesu, to nie miałam wcześniejszego doświadczenia w zdobywaniu środków na działalność prospołeczną – opowiada pani Marzena Kapuścik. Mieszkanka Jedliny-Zdroju przyjechała razem z mężem do uzdrowiska i założyła pensjonat Willa Kwiaty Polskie. Poza prowadzeniem działalności gospodarczej, zajęła się również wspieraniem rozwoju miasta jako członek Stowarzyszenia Miłośników Jedliny-Zdroju. W ubiegłym roku na forum tej organizacji powstał pomysł zagospodarowania przestrzeni wokół Miejskiej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka. Zaproponowano, aby w miejscu niewielkiego parku stworzyć ogród szkolny, który będzie cieszył oko młodzieży i mieszkańców oraz służył celom edukacyjnym. – Pomysł na przystosowanie terenu do zajęć przyrody i rekreacji uczniów spodobał się dyrekcji szkoły. Zaplanowaliśmy, aby po splantowaniu parku wyznaczyć ścieżki, nasadzić rośliny, ustawić ławki, altankę i zegar słoneczny, a na te prace potrzebne były fundusze – dodaje pani Marzena.

Miłośnicy Jedliny-Zdroju oraz dyrekcja szkoły skorzystali z wiedzy i doświadczenia wałbrzyskiego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych (NGO). Jego pracownicy doradzają, jak najskuteczniej sformułować wniosek i do jakich instytucji go kierować, aby pozyskać wsparcie potrzebne do jego realizacji. Pani Marzena ceni fachowość tej instytucji: – Zgłosiliśmy się do Centrum NGO i dzięki spotkaniom oraz regularnej korespondencji z jego pracownikami powstał projekt „Eko Zielona Klasa jako innowacyjne podejście do nauczania w Miejskiej Szkole Podstawowej w Jedlinie-Zdroju”.

Wałbrzyska organizacja wskazała mieszkańcom uzdrowiska możliwość skorzystania ze środków Funduszu Toyoty, a także pomogła przejść przez całą procedurę pisania i składania wniosku. Doradztwo objęło również wskazanie elementów istotnych z punktu widzenia gremium przyznającego środki. Efekt starań poznano 16 marca. Wówczas komisja dotacyjna II edycji funduszu rozdysponowała między 32 aplikujących 7 dotacji, a jedlińskie stowarzyszenie uzyskało za wniosek najwyższą liczbę 355 punktów oraz największą dotację w wysokości 8 492 zł.

Budżet „Eko Zielonej Klasy” zaplanowano na 16 560 zł, a partnerami projektu poza szkołą podstawową są Klub Sportowy Petanque, Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, Pracownia projektowa km.projekt Marta Kisała, PolOgrody Karolina Małecka i PPHU Sitapol S.C. Łącznie w jego realizację zaangażowało się ponad 50 osób – mieszkańców Jedliny-Zdroju, w tym rodziców młodzieży szkolnej. W realizacji pomogą też wolontariusze z zakładu Toyota Motor Poland. W gotowym, zielonym zakątku młodzież będzie mogła obserwować rośliny i ptaki, uczyć się biologii, geografii oraz podstaw ekologii. Innowacyjną częścią projektu jest zegar słoneczny, który utworzy wyznaczona tarcza, a jego wskazówką będzie stający na niej w słoneczny dzień uczeń. Przy zegarze zostanie umieszczony wiatromierz, a rośliny nasadzone w przeciwległej części ogrodu będą się układały w kształt kuli ziemskiej. – Otwarcie „Eko Zielonej Klasy” nastąpi w czerwcu podczas uroczystego festynu – dodaje Jedlinianka.

źródło: Panorama Wałbrzyska

Współpraca