Wypracowanie skutecznych metod aktywizacji społecznej i zawodowej niepełnosprawnych
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 6.1.1
aktualności
20 niepełnosprawnych znajdzie zatrudnienie
19.11.2013
12 listopada 2013 roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o dofinansowaniu budowy ZAZ-u. Jego utworzeniem i administracją zajmie się Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Pracę w nowej placówce znajdą osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w tym z niepełnosprawnością intelektualną. Będą prowadzić pralnię i sprzątać na zlecenie.
- Cieszę się, że ta część Śródmieścia i ten obiekt zostaną zagospodarowane - mówi prezydent Roman Szełemej. – Deklarowałem, że budynki po likwidowanych szkołach zostaną przeznaczone na inne cele i tak też robimy.
Prezydent zapewnił, że budynek przy ulicy Moniuszki, gdzie będzie mieścił się ZAZ, zostanie zmodernizowany, ale musi się to stać zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.
- Mamy nadzieję, że ZAZ będzie generował dochody. Pracę tu znajdzie 20 osób niepełnosprawnych oraz 8 osób pełnosprawnych – mówi Jolanta Ceran, prezes Stowarzyszenia Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej.
Zakład jest częścią szerszej koncepcji powstania Centrum Edukacyjno-Zawodowego Osób Niepełnosprawnych, gdzie będą też zlokalizowane warsztaty terapii zajęciowej oraz Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w regionie wałbrzyskim. Na utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej, Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył 175 tys. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Uruchomienie ZAZ-u to możliwość utworzenia centrum dla osób niepełnosprawnych. Ma to być miejsce, które będzie integrować tę grupę ludzi – twierdzi Grażyna Urbańska, dyrektor wałbrzyskiego MOPS-u.
Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Zawodowej jest zrzeszeniem zajmującym się edukacją, profilaktyką, terapią, promowaniem zdrowego stylu życia oraz rehabilitacją zawodowo - społeczną. Działa od roku 2003, na terenie całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem województwa dolnośląskiego. W roku 2004 Stowarzyszenie utworzyło i uruchomiło Warsztaty Terapii Zajęciowej, które z powodzeniem funkcjonują do dziś. Kolejnym dużym przedsięwzięciem Stowarzyszenia jest właśnie otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej.
- ZAZ powstanie do końca tego roku – zapewnia Jolanta Ceran.
źródło: http://www.walbrzyszek.com/