Biznesłomenki z Dolnego Śląska

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 6.2

Doradca Biznesowy
Mariola Kruszyńska
tel. 74 6640402
e-mail: mariola@fee.pl

aktualności

Najczęściej zadawane pytania "Biznesłomenki z Dolnego Śląska"
17.04.2012

Najczęściej zadawane pytania "Biznesłomenki z Dolnego Śląska"

Sznowne Panie !!!!

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące składania wniosków o przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej:

 

1.       W jaki sposób należy składać wnioski o wsparcie inwestycyjne?

Ogłoszenie o formie składania wniosków ukaże się przed 22 kwietnia. Co do zasady wnioski z załącznikami należy składać w dwóch egzemplarzach (tożsamych), każdy egzemplarz (z załącznikami) ma być trwale spięty. Wnioski mają być umieszczone w zamkniętej kopercie z niezbędną adnotacją, która zostanie podana w ogłoszeniu.

W przypadku dołączania kserokopii załączników należy pamiętać o zaparafowaniu za zgodność z oryginałem.

 

2.       W jaki sposób należy składać wnioski o wsparcie pomostowe?

Ogłoszenie o formie składania wniosków ukaże się przed 22 kwietnia. Co do zasady wnioski z załącznikami należy składać w dwóch egzemplarzach (tożsamych), każdy egzemplarz ma być trwale spięty. Wnioski mają być umieszczone w zamkniętej kopercie z niezbędną adnotacją, która zostanie podana w ogłoszeniu.

 

3.       Czy wnioski o wsparcie pomostowe trzeba składać razem z wnioskami o wsparcie inwestycyjne?

Tak.

 

4.       Jaka jest kwota wsparcia pomostowego?

Można ubiegać się o kwotę wsparcia pomostowego maksymalnie do 1317 zł. Przy czym wartość udzielonego wsparcia będzie weryfikowana w oparciu o faktycznie poniesione i możliwe do sfinansowania wydatki. Środki pieniężne otrzymywane w ramach podstawowego wsparcia pomostowego nie mogą być przeznaczone na:

1)           zakup środków trwałych,

2)           zakup materiałów do produkcji,

3)           zakup towarów z przeznaczeniem na sprzedaż.

Ostateczną decyzje o kwalifikowalności danego wydatku w ramach wsparcia pomostowego podejmuje Instytucja udzielająca wsparcia.

 

5.       Czy 6 miesięczny okres (a koniecznym jest wpisanie we wniosek o wsparcie pomostowe precyzyjnie dat od... do...), w  którym należne jest wsparcie, to okres pierwszych 6-ciu miesięcy prowadzenia działalności, czy pierwszych 6-ciu miesięcy od daty podpisania umowy?

Zgodnie z zapisem umowy „Podstawowe wsparcie pomostowe może zostać wypłacane maksymalnie przez okres sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznanie podstawowego wsparcia pomostowego oraz wniesienia zabezpieczenia, o którym mowa w § 8 ust. 1, tj. od dnia ………………………… do dnia   ………………………”.

W momencie  podpisywania umowy o wsparcie inwestycyjne, podpisywana jest również umowa o wsparcie pomostowe.

 

6.       Co do ujęcia kosztów operacyjnych jedynie we wniosku pomostowym - czy ich suma powinna być spójna z kosztami ujętymi w RZiS biznesplanu, w których ujmujemy również koszty finansowane środkami pomocowymi (dotacją inwestycyjną oraz wsparciem pomostowym, bo - o ile pamiętam -również pomostówkę powinniśmy wpisać w RZiS jako inny przychód). Reasumując - we wniosku mamy wpisać wszystkie koszty działalności z wyłączeniem kosztów związanych z inwestycją (finansowanych dotacją i wkładem własnym); czy zatem powinnam też z sumy kosztów tych 'wyłączyć' amortyzację, którą policzę od zakupionego sprzętu?

We wniosku o wsparcie pomostowe należy uzupełnić tabelę dotyczącą Prognozy sytuacji na najbliższe 6 miesięcy. W pozycji planowane przychody należy podać wyłącznie przychody ze sprzedaży usług/produktów/ towarów (nie należy ujmować tam dotacji).

W przypadku planowanych kosztów należy ująć faktycznie ponoszone koszty (w ujęciu wydatki), które mogą mieć swoje odniesienie w Rachunku Zysku i Strat w Biznes Planie (można je rozpisać na kategorie w tej tabeli, będzie bardziej czytelne). Nie jest to amortyzacja (to koszt a nie wydatek). Można tutaj ująć również ZUS.

 

7.       Jakie daty należy wpisać w załączniku D do wniosku o wsparcie inwestycyjne HARMONOGRAM RZECZOWO-FINANSOWY INWESTYCJI?

W załączniku D należy wpisać daty tożsame z datami określonymi na początku WNIOSKU O PRZYZNANIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Planowana data rozpoczęcia wykorzystania wnioskowanych środków : ……………………

Planowana data zakończenia wykorzystania wnioskowanych środków : …………………..

 

8.       Co należy wpisać do tabeli w HARMONOGRAMIE RZECZOWO-FINANSOWYM INWESTYCJI w wydatkach kwalifikowanych?

W załączniku w wydatkach kwalifikowalnych należy wpisać wszystkie wydatki umieszczone tabeli 4.1.2. Zakres inwestycji (czyli wydatki finansowane z wkładu własnego i dotacji). Zgodnie z zapisami regulaminu środki finansowe na rozwój przedsiębiorczości mogą zostać przeznaczone wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z:

a) zakupem środków trwałych (w tym również środków transportu z wyłączeniem podmiotów prowadzących działalność w zakresie drogowego transportu towarów),

b) zakupem oraz pozyskaniem wartości niematerialnych i prawnych,

c) zakupem środków obrotowych,

d) kosztami prac remontowych i budowlanych.

9.    Co należy wpisać we wniosku o wsparcie pomostowe w obszarze wnioskowanego doradztwa?

Wraz ze wsparciem finansowym pomostowym wnioskujecie o 4 godziny doradztwa biznesowego. Doradztwo może zostać udzielone w zakresie:

  • Prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie;
  • Podstawy marketingu (przekaz marketingowy, kompozycja treści reklamowych, itp.);
  • Prawo pracy i podatkowe – w kontekście prowadzenia działalności a nie doradztwa z prawnikiem;
  • ZUS – praktyczne porady;
  • Przepisy BHP w przedsiębiorstwie;
  • Prawo handlowe;
  • Zagadnienia z prawa cywilnego związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • Wdrażanie i obsługę programów użytkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (programy służące do: wystawiania faktur, prowadzenia księgowości, rozliczania z ZUSA i US);
  • Sporządzanie biznesplanów i innych wniosków dot. dofinansowania;
  • Efektywnego wykorzystania dotacji;
  • Inne tematy niezbędne dla uczestników projektu z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej.

 

 

Współpraca