Partnerstwo Tajemniczy Trójkąt

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 8.1.2

Specjalista ds. ewaluacji, opiekun grup
Kamil Orpel
tel. 74 849 21 33
e-mail: kamil@fee.pl

aktualności

V wizyta studyjna w Ustroniu
19.07.2011

V wizyta studyjna w Ustroniu

W dniach 13-15 lipca 2011 grupa uczestników projektu „Partnerstwo Tajemniczy Trójkąt” uczestniczyła w ostatniej przewidzianej w projekcie wizycie studyjnej. Celem podróży była Beskidzka 5 – partnerstwo, które powstało i działa na podobnych zasadach jak Tajemniczy Trójkąt. Uczestnicy nie tylko doświadczyli pozytywnej energii emanującej z pięciu miast wchodzących w skład partnerstwa: siłę spokoju w Brennej, siłę tradycji w Istebnej, siłę energii w Szczyrku, siłę zdrowia w Ustroniu i siłę źródeł w Wiśle, ale także mieli okazję zapoznać się ze sprawnie funkcjonującą współpracą związaną ze wspólną promocją oraz realizacją projektów w ramach Beskidzkiej 5...

Pierwszy dzień wizyty to przystanek w Wiśle i zwiedzanie Muzeum Beskidzkiego oraz centrum miasta, w którym znajduje się m.in. potężny, kryty amfiteatr zdolny pomieścić 1200 widzów, zabytkowy kościół ewangelicko-augsburgski, czy nowoczesna hala sportowa. Wszystkie te obiekty położone wzdłuż wiślańskiego deptaka, który nawet w godzinach wieczornych nieustannie tętni życiem. Podczas zwiedzania uderzające były nieustannie pojawiające się tablice informujące o współfinansowaniu inwestycji z funduszy Unii Europejskiej.

Z samego rana kolejnego dnia wizyty odbyło się spotkanie z burmistrzami i wójtami Beskidzkiej 5 oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych „Delta Partner”, które koordynuje realizację wszystkich projektów wypracowanych w ramach partnerstwa. Podczas spotkania wiceprezes Delta Partner Bartosz Tyrna przedstawił historię powstania Beskidzkiej 5, wspólnie zrealizowane projekty oraz plany na przyszłość. Władze gmin podkreślały korzyści płynące ze współpracy w ramach partnerstwa, z których największą jest możliwość pozyskania środków finansowych, których nie byliby wstanie zdobyć gdyby starali się je zdobyć samodzielnie.

W dalszej części programu uczestnicy wizytowali nowoczesne skocznie narciarskie w Wiśle Malince oraz Szczyrku. Dzień zakończył się pobytem w gminie Istebna, która słynie z żywej kultury góralskiej: pięknych strojów regionalnych, zespołów folklorystycznych, kapel, rzemiosła i twórczości ludowej, w ramach której na szczególną uwagę zasługują znane na całym świecie koronki koniakowskie. Ciekawym doświadczeniem była także wycieczka na Trójstyk – miejsce, w którym stykają się granice 3 państw: Polski, Czech i Słowacji.

Wizyta studyjna zakończyła się zwiedzaniem Ustronia – dużego uzdrowiska, które zostało sprywatyzowane w ubiegłym roku, posiadającego 16 domów zdrojowych. Do niedawna jednym z głównych źródeł dochodów Ustronia było hutnictwo. Jednak po zamknięciu huty przed paru laty, Ustroń postawił na swoje walory krajobrazowe, liczne szlaki, turystyczne, spacerowe i rowerowe, a także obiekty sportowe i rekreacyjne, i przyjął turystykę jako główny kierunek rozwoju. Tuż przed odjazdem uczestnicy wizytowali ostatnią gminę Beskidzkiej 5, tj. Brenną. W tym urokliwym miasteczku największą atrakcją jest Dwór Kossaków w Górkach Wielkich oraz Dworek Myśliwski „Kończakówka”.

Dzięki osobom przydzielonym przez każdą z gmin, które towarzyszyły uczestnikom projektu w trakcie wizytacji była możliwość do szczegółowego zapoznania się ze sposobami promowania i rozwoju turystycznego każdej z nich. Wiele z tych doświadczeń z pewnością można przenieść na pole działalności gmin wchodzących w skład „Tajemniczego Trójkąt”: Walimia, Jedliny-Zdrój i Głuszycy.

Współpraca