Partnerstwo Tajemniczy Trójkąt

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 8.1.2

Specjalista ds. ewaluacji, opiekun grup
Kamil Orpel
tel. 74 849 21 33
e-mail: kamil@fee.pl

aktualności

IV wizyta studyjna w "Krainie Lessowych Wąwazów" w Nałęczowie
27.06.2011

IV wizyta studyjna w "Krainie Lessowych Wąwazów" w Nałęczowie

W dniach 22-24 czerwca 2011 grupa uczestników projektu „Partnerstwo Tajemniczy Trójkąt” po raz czwarty wybrała się na wizytę studyjną. Tym razem odwiedzili odległy o ponad 500 km Nałęczów, w którym znajduje się pierwsze sprywatyzowane w Polsce uzdrowisko, a także największy w Europie kompleks lessowych wąwozów.

Pierwszego dnia wizyty odbyło się spotkanie z prezesem Uzdrowisko Nałęczów S.A. Wojciechem Gucmą...

...w Termach Pałacowych  - najnowocześniejszym obiekcie uzdrowiska. Poza historią restrukturyzacji i rozbudową zaplecza sanatoryjno-rehabilitacyjnego związanego z prywatyzacją uzdrowiska, prezes Gucma opowiedział o dokonanych zmianach w specjalizacji i ukierunkowaniu na konkretną grupę klientów - klientów nastawionych na rehabilitację i zabiegi. To co szczególnie podkreślał to „mieć marzenia”, bo to właśnie dzięki marzeniom o stworzeniu perły uzdrowiskowej we wschodniej Polsce Nałęczów jest obecnie jednym najwyżej ocenianych uzdrowisk.

Drugi dzień wizyty to zwiedzanie Nałęczowa i jego atrakcji turystycznych: Parku Zdrojowego, którego walory docenili niegdyś wielcy polscy pisarze (Prus, Żeromski), obiektów uzdrowiskowych oraz pięknych stylowych willi budowanych w trzech stylach: szwajcarskim, zakopiańskim i włoskim. Uczestnicy wizyty przebyli trasę jednego z wąwozów lessowych (Wąwóz Korzeniowy), a także usłyszeli historię kirkutu żydowskiego. Końcowych  etapem podróży było zwiedzanie Kazimierza Dolnego.

W ostatnim dniu uczestnicy wizytowali Punkt Informacji Turystycznej, który jest prowadzony przez Lokalna Organizację Turystyczną „W krainie lessowych wąwozów”, i który obsługuje 9 gmin. Przed wyruszeniem w drogę powrotną uczestnicy na własnej skórze przekonali się jak niewiele potrzeba aby zbudować produkt turystyczny praktycznie z niczego. W małej wiosce, w której mieszka 500 mieszkańców o nazwie Wojciechów stworzono produkt o nazwie „Szlakiem Żelaza i Kowalskich Tradycji”, na który składa się 6 „gwoździ programu”: Muzeum Kowalstwa, zajęcia warsztatowe w Wieży Ariańskiej, Kuźnia Romana Czernieca, obiad „U Kowalowej”, miniskansen „Wojciechowsko Zagroda” i Muzeum Minerałów. Podczas prelekcji, przeprowadzonej przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, uczestnicy usłyszeli, że „najważniejsze jest postawienie pierwszego kroku” – gdy rozpocznie się jakąś inicjatywę to kolejne etapy pokonywane są siłą rozpędu.  Natomiast to co scala produkt i pozwala mu się rozwijać to grupa ludzi lub instytucji nastawiona na robienie biznesu z turystyki.

Bogatsi w zdobyte doświadczenia uczestnicy projektu „Partnerstwo Tajemniczy Trójkąt” ruszyli w trasę powrotną do domu, podczas której intensywnie wymieniali się opiniami nt. pozyskanej wiedzy oraz zastanawiali się jak przekuć ją rozwój turystyki w obrębie Tajemniczego Trójkąta. 

Współpraca