Niepełnosprawni - sprawni pracownicy
Projekt współfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Phare 2003 Aktywne formy zwalczania bezrobocia Integracja społeczna i zawodowa grup zagrożonych wykluczeniem
Koordynator projektu
Katarzyna Warot
tel. (74) 849-21-33
e-mail: kasia@fee.pl
aktualności
Sprawozdanie końcowe
26.10.2006Celem projektu "Niepełnosprawni - sprawni pracownicy" było stworzenie szans osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym na integrację społeczną i zawodową. W ramach projektu realizowane były działania mające na celu wsparcie szkoleniowe i doradcze na rzecz osób niepełnosprawnych, których zasadniczym celem jest przygotowanie beneficjentów ostatecznych do aktywnego poruszania się po rynku pracy.
W ramach projektu są zrealizowano następujące działania:
- Promocja Przedsięwzięcia w regionie - poprzez ogłoszenia o projekcie w lokalnej prasie, organizację spotkań z potencjalnymi beneficjentami, zaproszenie do współpracy Powiatowego Urzędu Pracy, opracowanie i druk plakatów i ulotek informujących, opracowanie strony internetowej opisującej projekt, umieszczenie informacji o projekcie na lokalnych portalach internetowych
- Nabór uczestników do Przedsięwzięcia - w ramach tego etapu odbyła się rejestracja potencjalnych uczestników projektu, którzy wstępnie zgłosili swoją kandydaturę oraz poprzez diagnozę doradcy - psychologa wybór 80 osób - Beneficjentów Przedsięwzięcia.
- Realizacja szkoleń przygotowujących do podjęcia zatrudnienia w jednostkach samorządu terytorialnego oraz prowadzenia działalności gospodarczej - W ramach tego etapu zrealizowano dwie serie szkoleń. Pierwsza seria szkoleń prowadzona będzie dla wszystkich beneficjentów i obejmuje takie działy jak:
- Trening psychologiczny - (20 godz)
- Aktywne metody poszukiwania pracy - (20 godz.)
- Obsługa komputera urządzeń biurowych - (60 godz.).
- ABC działalności gospodarczej - szkolenie mające na celu uzbrojenie beneficjentów w umiejętności służące efektywnemu prowadzeniu działalności gospodarczej.
- Pracownik administracyjno - biurowy - szkolenie mające na celu uzbrojenie beneficjentów w podstawowe umiejętności związane z pracą biurową i administracyjną.
- Telepraca - szkolenie mające na celu uzbrojenie beneficjentów w niezbędne umiejętności do prowadzenia działalności gospodarczej lub zatrudnienia się w ramach tzw. telepracy.
- Opiekun Terenów Zielonych - szkolenie mające na celu uzbrojenie beneficjentów w niezbędne umiejętności do podjęcia pracy w charakterze osoby zajmującej się pielęgnacją terenami zielonymi w gminach.
- Doradztwo psychologiczne i zawodowe związane z podjęciem zatrudnienia oraz przygotowujące do uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej - W trakcie realizacji programu szkoleniowego prowadzony był program doradczy przygotowujący do zatrudnienia lub do uruchomienia działalności gospodarczej dla 80 beneficjentów Przedsięwzięcia. W ramach tego programu prowadzone było doradztwo psychologiczne weryfikujące predyspozycje i wzmacniające motywacje do poszukiwania pracy lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej, doradztwo psychologiczne i zawodowe po zakończeniu serii szkoleń ogólnych i specjalistycznych, doradztwo psychologiczne i zawodowe przez pierwsze 3 miesiące pracy zawodowej dla grupy beneficjentów zatrudnionych w jednostkach samorządu terytorialnego powiatu wałbrzyskiego.
Istotny jest fakt, że realizowane w regionie dotychczasowe przedsięwzięcia dla osób poszukujących zatrudnienia oferują najczęściej tylko jeden z góry narzucony rodzaj działań (np. tylko szkolenia z zakresu zakładania działalności gospodarczej). Projekt "Niepełnosprawni - sprawni pracownicy" umożliwił beneficjentom szeroki rodzaj wsparcia, a także dokonanie wyboru, co do dalszej ścieżki zawodowej. Uczestnicy projektu poza zdobyciem podstawowych wiadomości bardzo użytecznych na rynku pracy (szkolenia z zakresu aktywnych metod pracy, obsługi komputera i urządzeń biurowych) kształcili się w jednym z wybranych przez siebie 3 zawodów (Telepraca, Opiekun terenów zielonych, Pracownik administracyjno biurowy), po którym mieli szanse skorzystać z przygotowania zawodowego. 14 osób wybrało szkolenia umożliwiające zdobycie wiedzy dot. założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zróżnicowanie form wsparcia pozwoliło efektywnie dostosować się do indywidualnych preferencji beneficjentów. Szkolenia obejmowały zajęcia praktyczne i teoretyczne i były prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technik informatycznych (np. użycie kamery video podczas szkoleń z zakresu aktywnych metod poszukiwania pracy, co pozwoliło beneficjentom lepiej zweryfikować swoje błędy podczas inscenizowanej rozmowy kwalifikacyjnej).
Ponadto beneficjenci projektu przez cały okres uczestnictwa w projekcie mieli możliwość skorzystania z doradztwa psychologicznego i zawodowego, które wpłynęło na zwiększenie samooceny oraz na przełamanie lęku przed podjęciem zatrudnienia, a także pozwoliło im na stworzenie i realizację indywidualnych planów działania.
Efektem takiej organizacji szkoleń i doradztwa jest poza praktycznymi umiejętnościami zdobytymi przez beneficjentów także większa niż zakładano ilość osób, która obecnie odbywa przygotowanie zawodowe (zakładana ilość osób w projekcie to 30 osób, ilość osób odbywająca przygotowanie zawodowe to 40 osób).
Ponadto jako wartość dodaną projektu można również uznać zainteresowanie środowiska lokalnego problemem aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Uczestnicy tej współpracy w ramach projektu tj. PUP i gminy, a także lokalni przedsiębiorcy obserwowali aktywnie realizację projektu i tym samym mogli zapoznać się praktycznie z problematyką przeciwdziałania bezrobociu w tej grupie osób. Nawiązanie współpracy lokalnych instytucji na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych zapewne zaowocuje w przyszłości dalszą współpracą organizacji samorządowych i pozarządowych realizujących w porozumieniu różnorodne działania edukacyjne, doradcze itp.
Projekt realizował politykę równych szans zakładając promocję równych szans niepełnosprawnych kobiet i mężczyzn w dostępie do edukacji na rynku pracy.
Projekt w umożliwił w dużym stopniu eliminację najważniejszych barier hamujących aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych takich jak:
- Brak aktywności osób niepełnosprawnych na lokalnym rynku pracy i nieumiejętność szukania pracy.
- Niska samoocena osób niepełnosprawnych poszukujących pracy, lęk przed podjęciem zatrudnienia, nie radzenie sobie ze stresem i nieumiejętność stworzenia i realizacji indywidualnych planów działania.
- Niechęć pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych (m.in. z uwagi na częste w tej grupie odbiorców nieobecności w pracy będące wynikiem zwolnień chorobowych)
- Trudna sytuacja materialna niepracujących osób niepełnosprawnych, a także kłopoty zdrowotne uniemożliwiające samodokształcanie.